Obývací stěny

Obývací stěny

Kvalitní obývací stěna vám kromě estetického vzhledu poskytne i velké množství úložných prostor. Působí velmi reprezentativně a zásadním způsobem dotváří celkový dojem z obývacího pokoje. Ale podle čeho si vybírat obývací stěny? Vyznáte se v pojmech jako je sektorová či typizovaná a víte, jak je třeba tento kus nábytku ladit s podlahovou krytinou?

Obývací stěna plní hlavní a dominantní funkci každého obývacího pokoje. Jen ve zřídkavých případech ji v této roli předstihne sedačka nebo sedací souprava. Ale uvážíme-li, že místo pro pohodlné posezení by nemělo být jako první na očích při vstupu do pokoje, přece jen se první dojem obvykle soustředí spíše na obývací stěnu.

Podle toho, jakou obývací stěnu vyberete, získáte i celkový dojem z místnosti. Základní dělení řadí obývací stěny do čtyř typů.

  • Klasické (rustikální)
  • Moderní
  • Sektorové
  • Typizované

Pojďme si jednotlivé pojmy probrat podrobněji.

Obývací stěny

[kkstarratings][kkstarratings]

Klasické nebo také rustikální obývací stěny bývají obvykle vyrobeny z masivu. Důraz je u nich kladen na detail (výrazná struktura dřeva), i různé ozdobné prvky (dekorativní ornamenty, kování apod.). Jsou ideální do velkého prostoru, ale vzhledem k použitému materiálu patří cenově k nejnáročnějším.

Moderní obývací stěny bývají obvykle složeny z několika částí. Zvláště horní skříňky bývají často nahrazeny policemi v netradičním provedení. Obvykle v nich najdeme několik komod a menších skříněk, takže je lze poskládat podle aktuálních možností či vkusu, v nabídce jsou v mnoha barvách a designech. Z materiálů bývá často použita dřevotříska, kombinovaná např. s kovem, plastem nebo laminem. Toto řešení se velmi hodí do malých panelových bytů. Jejich výhodou je i příznivá cena.

I sektorové řešení patří mezi levné obývací stěny. Samostatně koncipované díly umožňují variabilní složení sestavy v mnoha variantách. Obvykle se skládají z TV stolku, skříní různých výšek, komod, polic a poliček. Nábytek bývá dodáván již smontovaný, stačí ho tedy vhodně rozestavit a těšit se z elegantně zařízeného pokoje. Na rozdíl od moderních obývacích stěn bývají ty sektorové k dostání v mnoha stylech, včetně vintage nebo klasického vzhledu. Sektorové obývací stěny jsou moderní, vzdušné a často můžete výsledný vzhled nakombinovat v několika barvách. Jejich jednotlivé součásti bývají prodejné i samostatně. A jakmile vás přestane bavit původní vzhled, můžete si celou sestavu znovu přestavět třeba podle aktuální nálady.

Typizované obývací stěny jsou přesným opakem těch předchozích. Jsou tvořeny celými bloky, které se nedají přemísťovat nebo jinak upravovat. Bývají cenově nejvýhodnější a jsou k dostání v mnoha variacích i barevných provedeních.

Obývací stěny

Vybíráme obývací stěny podle barvy

V oblasti výběru vzhledu hrají hlavní roli samozřejmě vaše preference a vkus. Barvu ale volte rozvážně, nezapomínejte na to, že se tento kus nábytku rázem stane dominantou místnosti! Pamatujte si tyto tři základní pravidla:

  • Obývací stěna bílá nebo v jiné světlé barvě se hodí k tmavé podlaze a naopak.
  • Barvy v místnosti by měly nechat obývací stěnu vyniknout, tlumí-li ji, je to špatně.
  • Zvolená barevnost by měla odpovídat dalšími nábytku v místnosti.

Ruku v ruce s barevností jsou samozřejmě i materiály. Ty nejlepší sestavy obývací stěny jednoduché a levné bývají vyrobeny z laminované dřevotřísky, která svým vzhledem věrně imituje různé druhy dřeva. Ty nejkvalitnější jsou od dřevěných originálů prakticky nerozeznatelné, a přitom je jejich cena stále o mnoho nižší.

Naopak obývací stěny z masivu mají výhodu v podobě dlouhé životnosti a odolnosti. Bez známek potíží vydrží mnoho let. Vyšší hmotnost pak zajišťuje i větší stabilitu. Nevýhodou je ale samozřejmě vyšší cena.

Při výběru obývací stěny se také zaměřte na to, jak velké množství péče jste ochotní jí věnovat. Rohová obývací stěna s lesklým povrchem sice může vypadat úchvatně, ale nakonec můžete splakat nad výdělkem, protože na jejích dvířkách bude vidět každý otisk prsty nebo tlapky od domácích miláčků.

Obývací stěny

Obývací stěny vybírané s ohledem na spojený prostor

Moderním trendem jsou obývací pokoje spojené s kuchyní. A jak vybrat obývací stěnu v tomto případě? Záleží na tom, jestli jsou obě „místnosti“ rozděleny alespoň opticky, například jinou barvou podlahy či stěn. Pokud ano, můžete postupovat tak, jako kdyby skutečně o dva odlišné celky šlo a nebrat ohled na vzájemné ladění. I to má ale své limity. Máte-li kuchyňskou linku vyvedenou ve vesnickém stylu, jen těžko můžete naproti ní postavit supermoderní obývák.

Jsou-li kuchyň a obývací pokoj spojené ve všech významech tohoto slova, měl by se zvolený materiál obývací stěny shodovat nebo alespoň ladit s kuchyňským nábytkem. Můžete vypíchnout jen jednu společnou barvu nebo naopak vše zkombinovat do posledního detailu. Záleží jen na vás.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *