Nábytek do obýváku

Nábytek do obýváku

Obývací pokoj je tepajícím srdcem každé domácnosti. Právě tady se její členové scházejí ke společnému odpočinku a vyměňují si dojmy a zážitky z předchozího dne. A jaký nábytek do obýváku pořídit, aby celá místnost působila co nejútulnějším a celistvým dojmem?

Nábytek do obýváku

Obývací pokoj by měl vždy co nejvíce odrážet potřeby a přání svých obyvatel. Zatímco někdo se rád obklopuje dekoracemi a místnosti s holými stěnami by se necítil příliš příjemně, jiný může dávat přednost minimalistické strohosti a velkému prostoru, v němž si v případě potřeby nutnosti i zatančit. Ale základní nábytek do obýváku by měly tvořit tyto čtyři prvky:

  • obývací stěna
  • sedačka nebo sedací souprava
  • křeslo
  • konferenční stolek

Pojďme se na jednotlivá specifika jejich výběru podívat poněkud podrobněji:

Nábytek do obýváku
kjhmicro / Pixabay

Obývací stěny jsou dominantním prvkem

Hledáme-li společného jmenovatele, který udává trendy ve všech obývacích pokojích, budou to rozhodně obývací stěny. Díky své velikosti snadno zastanou vůdčí roli a strhnou na sebe veškerou pozornost příchozích. To že později ještě jako větší lákadlo projeví třeba sedací souprava nebo obraz nad ní nehraje už při vytváření prvního dojmu tak důležitou roli.

Zatímco dříve byly na našem trhu dostupné prakticky jen typizované obývací stěny, sestavené do jednotlivých bloků bez možnosti jejich odlišného sestavení či jiných změn, dnes jsou mnohem oblíbenější obývací stěny sektorové. Ty obvykle tvoří řada samostatných kusů nábytku (TV stolek, komody, police a poličky, skříňky různých výšek apod.), jejich rozmístění dokáže vyjít vstříc požadavkům konkrétního prostoru.

Tento typ řešení se hodí také v případě, že potřebujete do svého obývacího pokoje nějaký kus nábytku dokoupit nebo ho jednoduše vyměnit za nový. Kvůli rozbité skříňce už nebudete muset kupovat celou sestavu, ale jen jeden konkrétní díl.

Sedačky nabízejí pohodlné posezení i komfortní spaní

Již před nákupem sedačky nebo sedací soupravy bychom si měli rozmyslet, za ji budeme používat pouze na sezení nebo si na ní i čas od času odpočineme více. Při pravidelném spánku je třeba klást důraz na kvalitu matrace, příležitostné přespání naopak žádné vyšší nároky nemá.

Předem si také určete, kolik lidí by se na sedačku mělo vejít. Zatímco pro běžnou rodinu postačí běžná čtyřmístná sedačka doplněná jedním či dvěma křesly, časté rodinné párty a akce vyžadují komfortní řešení ve tvaru rohové sedačky nebo ještě lépe sedačku do U, kde na sebe všichni členové společnosti bez potíží uvidí.

Nikdy nevybírejte sedačku v takové barvě, která se vám zakrátko omrzí, dovoleno je to snad jen v případě snímatelných a nahraditelných potahů. Trendem v potahových látkách jsou především nanotechnologie, umožňující vznik látek odolných proti skvrnám a znečištění. Z takových sedaček stačí skvrnu od kávy jednoduše otřít, zatímco oblíbený mikroplyš byste museli čistit leckdy i několik hodin.

Nábytek do obýváku
mairinha / Pixabay

Rozkládací křeslo a jeho kolegové

Snad každý z nás by chtěl mít ve své domácnosti koutek pro sebe. Ale pokud to není možné, šikovné křeslo ho dokáže alespoň částečně nahradit. A co teprve rozkládací křeslo, jež lze několika pohyby rozložit na pohodlnou matraci a užít si třeba komfortní čtení knih či sledování televize!

Aktuální trendy dávají křeslům nevídanou volnost. Již není nutné ladit tento kus nábytku se sedačkou nebo pohovkou, ba právě naopak. Síla ukrytá v kontrastu může dát obývacímu pokoji nečekaně živý nádech a styl. K mání jsou mnohé designové kousky, které si o vyniknutí v prostoru přímo říkají.

Při nákupu rozkládacích křesel všeobecně platí dvě základní pravidla:

  • Křeslo určené převážně k posezení by mělo být opatřeno šikovnými opěrkami na ruce, které umožní odlehčit našim zádům.
  • Křeslo určené spíš pro spánek se bez područek naopak obejde – mohly by totiž snižovat komfort spícího člověka ubíráním prostoru v hlavové části.

Kromě rozkládacích křesel jsou na trhu dostupné i rozkládací taburetky, které lze s trochou šikovnosti využit i jako mobilní stolky. Jsou tedy ideálním řešením do malých bytů nebo na studentské koleje.

Konferenční stolek

Zároveň s výběrem sedačky a křesla bychom měli pamatovat i na pořízení konferenční stolku. Úroveň jeho odkládací desky by se měla shodovat s úrovní našich kolen v sedě na sedačce. Jedině tak lze zjistit snadnou manipulaci se všemi předměty na něm i pohodlné shýbání a natahování. Nezapomínejte také, že mezi sedačkou a konferenčním stolkem by mělo být alespoň 60 centimetrů místa, abyste vždy snadno prošli i s kávou nebo velkým talířem zákusků.

Všeobecně platí, že konferenční stolek by měl tvořit přibližně jednu až dvě třetiny délky samotné sedačky. K tmavým sedačkám se hodí stolek světlý a stejné pravidlo platí i naopak. Naopak designově se vůbec shodovat nemusí. Stolek atypického tvaru vám může udělat mnohem lepší službu než ten klasický. Řiďte se svou intuicí a vytvořte jedinečnou kombinaci konferenčního stolku a sedačky, která zaujme každého na první pohled.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *