Sedačky – královny obýváku

Ať už zařizujete nový byt, nebo se soustředíte „jen“ na výměnu staré sedačky za novou, musíte to vždy uchopit za ten správný konec. Sedačky nebo sedací soupravy sice slouží primárně na sezení, ale dokáže splnit i celou řadu další funkcí, dáte-li jí k tomu dostatečnou příležitost.

Při nákupu nové sedačky je nejdůležitější to, jak se vám v ní sedí, a jaký máte z nábytku samotného pocit. Řada lidí volí mezi levnějším nákupem nábytku na internetu, který si ale nemůže dostatečně vyzkoušet a o něco dražší návštěvou kamenných obchodů, kde se naopak lze posadit naprosto na vše. Přitom lze obojí dobře zkombinovat- stačí si vybrat nábytkářský řetězec, který své zboží nabízí i na internetu. Ale vraťme se zpátky k problematice výběru sedačky.

Sedačky je třeba citlivě umístit

Vezmeme-li v úvahu dispoziční řešení, měla by být sedací souprava na takovém místě, aby svým uživatelům poskytovala alespoň trochu soukromí. Jinými slovy by sedačka neměla být prvkem, na který každému padne zrak hned po vstupu do obýváku. To zkrátka není nikdy příjemné.

Před samotnou koupí sedačky proveďte podrobnou analýzu svého obýváku. Rohová sedačka je sice skvělá, ale do malé místnosti se příliš nehodí, zvláště plánujete-li ji umístit „do prostoru.“ Musíte brát ohled i na další kusy nábytku v místnosti a dbát na dobrý přístup ke skříním neb konferenčnímu stolku. Vytvořte si nákres místnosti s přesnými mírami a vkládejte do něj sedačky, jež se vám líbí, vyrobené v adekvátním měřítku. Ihned uvidíte, kde je zakopaný pes. Vezměte si náčrt i s sebou do prodejny, vaše paměť totiž může být zrádná.

Díky těmto tipům snadno vytvoříte vyvážený a útulný prostor, který nebude působit přeplněně ani příliš uvolněně.

Náš tip: Hostíte-li doma často návštěvy, mohla by se vám hodit rozkládací sedačka nábytek Skonto. Oblíbené typy bývají dostupné v levé i pravé variantě, a jednotlivé modely si snadno můžete vyzkoušet v mnoha prodejnách rozesetých po celé ČR.

Jaký styl sedačky se vám líbí?

V zásadě rozlišujeme tři hlavní styly sedaček, které lze volně přizpůsobit vašemu interiéru. Vždy záleží i na výběru barev a materiálů. Kožená sedačka v moderním stylu v tlumených barvách zapadne i do klasického interiéru, zatímco rustikální styl vyvedený v barvách výrazných vytvoří nepřehlédnutelný prvek prakticky kdekoliv.

Sedačky moderní styl

 • nízká sedačka
 • hranatý design
 • hluboký sed
 • obvykle polštářová opěrka

Sedačky v moderním stylu se příliš nehodí pro starší osoby, kterým se z nízkým podsedáků velmi těžce vstává.

Sedačky klasický styl

 • vyšší sedačka
 • nabízí pohodlnější sezení včetně opření hlavy
 • zaoblené tvary

Typickými zástupci jsou rohové sedačky rozkládací, určené i pro přespání více hostů.

Sedačky rustikální styl

 • velmi robustní sedačky
 • velkolepý design
 • dřevěné prvky
 • anatomicky tvarované či s možností polohování

sedačky

Trendem jsou omyvatelné sedačky

V těsném závěsu za výběrem stylu jde i volba materiálu, především potahu. Právě barva potahu a jeho desén tvoří první dojem. I levné sedačky tak mohou upoutat zvídavé oko návštěvníka.

Sedačky s látkovým potahem patří mezi běžně dostupné kousky. K mání je široký výběr potahových látek v různých cenových skupinách, reflektujících především kvalitu a odolnost látky. Velmi dobře se rozmyslete, jak velké množství péče chcete tomuto kusu nábytku věnovat. Rozkládací rohová sedačka, na které přespávají kamarádi vašich dětí nebo třeba domácí mazlíčci, by určitě měla mít potah z moderních snadno omyvatelných materiálů vyráběných za pomoci moderních nanotechnologií.

Toto řešení jde v posledních letech na dračku, to ovšem bytovým architektům nebrání pracovat i s jinými, méně odolnými materiály, které jsou sice krásné na pohled, ale už za několik týdnů se přihlásí o první čištění, zvláště mají-li světlé barvy. Právě takové  obvykle najdete v sekci sedačky do obýváku výprodej, dejte si tedy na podobné akce pozor a vždy se ptejte, proč byl konkrétní druh nábytku tak neoblíbený, že se dostal do výprodeje. Jinou kategorií jsou samozřejmě výstavní nebo jinak použité kusy. Právě na nich zjistíte, jak odolný konkrétní typ materiálu je, a i když je nekoupíte, mohou vám dobře pomoci ve vašem konečném rozhodnutí.

Kožené sedačky jsou symbolem kvality, stálosti a luxusu. Musíte ale volit ty skutečné kožené. Pozor si dejte zvláště ne velmi oblíbený výraz eko-kůže. Pod ním se neskrývá nic jiného než koženka nejrůznější kvality, která má do skutečné kůže opravdu daleko, zvláště co do odolnosti a omakových vlastností.

V každém případě kupujte pouze kvalitní sedačky a sedací soupravy, které se neprosedí po několika měsících, a nebudou z vaší peněženky vytahovat další peníze na nutné opravy. Kvalitní sedačka si svůj tvar, vzhled a pocit komfortu udrží po mnoho let. Investice do ní se vám tedy mnohonásobně vrátí.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *