Konferenční stolek

Konferenční stolek

Konferenční stolek je bezpochyby nezbytným doplňkem každého obývacího pokoje, a to z praktické i estetické stránky. Sedací souprava bez něj působí tak nějak nehotově, ale špatně vybraný konferenční stolek může mít ještě horší následky. Jak tedy nešlápnout vedle?

Při nákupu tohoto kusu nábytku musíte brát v úvahu především rozměry a typ materiálu. Konferenční stolek kulatý v bílé barvě může před světlou sedačkou působit příliš nenápadným dojmem, zatímco čtverec nebo obdélník by doslova zářil.

Konferenční stolek vybírejte s metrem v ruce

Výška ani šířka nejsou žádnými náhodnými veličinami, řídí se situací ve svém okolí, a to mnohdy překvapivě podrobně. Optimální výška konferenčního stolku by měla odpovídat výši kolen vsedě. Myšleno tedy v sedě na vaší obývákové pohovce. Jen taková výška vám zaručí snadnou manipulaci se vším, co si položíte na odkládací desku.

Konferenční stolek

Konferenční stolek do obýváku by měl v ideálním případě mít rozměry 1/3 až 2/3 velikosti délky vaší pohovky. A myslete i na šířku. Mezi stolkem a sedáky by mělo být přibližně 50-60 centimetrů místa, jinak můžete třeba při servírování kávy snadno ztratit balanc a horkou tekutinu vylít přímo na sedačku či své hosty.

Konferenční stolek podle materiálu

Jakmile si uděláte jasno v požadovaných rozměrech, zaměřte se také na materiál. Přinášíme vám základní charakteristiku tří nejpoužívanějších typů.

  • Konferenční stolky ze dřeva patří k nejoblíbenějším. Vyznačují se vysokou odolností vůči mechanickému poškození. Některé skvrny však z jejich povrchu dostanete obtížněji. Konferenční stolek masiv je vhodný i pro astmatiky a alergiky, díky absenci těkavých lepidel, laků a dalších nepříjemných chemikálií.
  • Konferenční stolky z kovu jsou také velmi odolné a pevné. K dostání jsou v matných i lesklých provedeních, a velmi dobře se kombinují s materiály v okolí, sluší jim harmonie s kovem i dřevem. Není tedy nutné kupovat s novou sedačkou i nový konferenční stolek.
  • Konferenční stolky skleněné rustikální se dokonale hodí do moderního interiéru. Doporučujeme volit ty z tvrzeného skla, které je pevnější a odolnější. Připravte se však na náročnější údržbu takového stolku, na skleněné desce je vidět každý prst či smítko prachu. Do domácnosti s malými dětmi se spíše nehodí.

TIP: Potřebujete-li stolek často přesouvat, například kvůli rozkládaní gauče určeného pro přespání návštěv, bude se vám hodit konferenční stolek na kolečkách. Ten je k dostání napříč materiály, i když asi nejvíce tento koncept sluší stolkům kovovým.

Konferenční stolek

Vybíráme konferenční stolek podle sedací soupravy

Sezení plní v obývacím pokoji jakousi uvítací funkci. Hosty by mělo na první pohled vyzývat k pohodlnému usazení a příjemnému odpočinku. Sedací souprava a stolek by proto měly společně působit maximálně harmonickým dojmem.

Klasická sedačka si žádá výraznější stolek

Jestliže máte v oblibě sedačky neutrálního tvaru i barevnosti, bude třeba váš obývák pravděpodobně trochu rozzářit. Konferenční stolek by na sebe měl upoutat pozornost zajímavým tvarem, materiálem nebo barevností.

Naše tipy:

Vsaďte na výraznou strukturu dřeva. Konferenční stolek olše nebývá tak často k vidění, a přitom dokáže zaujmout na první pohled.

Volte nevšední materiály. Konferenční stolek bílý lesk bude sice trochu náročnější na údržbu, návštěvy ho však zaručeně neminou bez povšimnutí.

Můžete vsadit i na netradiční designérské provedení třeba za skla nebo kovu. Stolek lze třeba sladit s rámečky obrázků na zdi, aby se kompozičně dokonale doplňovaly.

Nápadná sedačka vyžaduje nevtíravého oponenta

Opačná situace nastává ve chvíli, kdy jste svého kreativního ducha nechali plně prokouknout již při výběru sedačky. Aby vynikla ještě lépe, snažte se stolek ladit spíše do neutrálního konceptu. Konferenční stolek bílý bude ideální. Vsaďte také na co nejmenší členitost, čisté linie a jednolitou odkládací desku.

Naše tipy:

Bílá nebude ideálním společníkem do velké domácnosti s velkým pohybem osob. V takovém případě svůj hledáček zaměřte na jednoduché kousky z masivu (mezi aktuální trendy patří například konferenční stolek švestka).

Velký obývací pokoj zase bývá třeba opticky trochu smrsknout, aby se zde jeho obyvatelé cítili útulně. Konferenční stolek černý si s tím snadno poradí, dbejte však na matovou povrchovou úpravu, ta vás zbaví i otravných otisků prstů a dalších nečistot, které by si mohly neustále nárokovat vaši pozornost.

Výhodou některých typů konferenčních stolků je jejich snadná rozložitelnost. Vyšší cena bývá vyvážena větší prostorovou využitelností a možností variabilní úpravy odkládací plochy. Hodí se spíše pro občasné využití. Pořádáte-li ve svém obýváku pravidelná rodinná setkání, využijete spíše tzv. stohovatelné konferenční stolky, které lze v mžiku rozložit do požadovaného tvaru nebo uklidit do vzdáleného rohu pokoje. Vybírejte ty z masivu nebo jiných odolných materiálů, taková investice se vám totiž v dlouhodobém horizontu rozhodně vyplatí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *